• Robert Landa

21 utkání + první výhra v EXTRALIZE U15

Pojďme také jednou začít Křešicemi. Sice to tak nevypadá, ale tato tělocvična učiliště je druhou nejlepší basketbalovou halou v Děčíně (navrch máme šatny jako nové - za to patří vedení školy dík).

A v tomto sportovním svatostánku se v pátek odehrálo velké utkání Severočeské ligy. Šest děčíňáků se čelem postavilo šesti hráčům Lovosic. Muži Křešic úspěšně navyšovali skóre až na 18 bodů sedm minut před koncem. Ale zrodilo se překvapení, které může zaskočit nejednoho sportovního fandu, nikoli však toho, kdo sleduje současný basket. 18 bodů nemusí být dost a sedm minut na zvrat může stačit. Lovosice zvítězily v Křešicích 75:76.

O podobný návrat do utkání se v neděli zuby nehty snažil A-tým juniorů. Totálně nezaujatý a mdlý vstup do utkání vedl ke ztrátě 0:16 po pěti minutách, 7:26 po první čtvrtině a 18:46 v poločase s vedoucím týmem Nadregionální ligy z Poděbrad. Kluci se zatím neumějí sami vyburcovat ke kvalitnímu výkonu, pasivně očekávají, že výkon přijde sám. Jenže v soutěži proti o rok, o dva, o tři roky starším hráčům je takový postoj jen čekáním na smrt (na prohru). Ve druhém poločase to byl tým i hráči, jak je znám. Dvacetiminutové utkání o čest a hrdost vyhráli kluci 30:23. V sobotu sfoukl stejný tým celek Mladé Boleslavi 104:39. Krásné byly zvláště sudé čtvrtiny (62:9).

A v akci byl i B-tým juniorů. Kluci odehráli defenzivně bravurně zápas s Poděbrady (42:63, předchozí střetnutí 34:78 a 45:94), druhý den potvrdili formu a zápas proti Mladé Boleslavi dotáhli k vítězství (70:48).

Jako jediné plně bodovaly v kategorii U19 děčínské juniorky, čarodějky (Wizards P10) porazily téměř shodně 61:32 a 61:34.

Dívky U15 odehrály první dva zápasy s novými trenérkami. A děvčata pod vedením Ulbrichové a Sádovské hned sahala po výhře v utkání se Slaným (nakonec těsně 49:53, minule 31:97 a 24:89 - jasné zlepšení). Do zápasu se Slaným dala děvčata vše a na Kralupy už nezbyly síly (16:76), ale opět lepší obrana.

Kromě A-týmu mužů je jediným týmem v nejvyšší soutěži celek U15 v extralize straších žáků. Kluci si sice stále ještě na nejvyšší level a konfrontaci s top hráči zvykají, ostudu Děčínu však rozhodně nedělají. Ba naopak. V sobotním utkání proti Kbelům se omlátili a postupně přivykli kontaktní, tvrdé hře. Škoda první půle (16:28), druhý poločas už vyrovnaný (29:30), nakonec tedy 45:58 a skvělá průprava na neděli. Jen připomenu, že tým hrál minulou sezónu proti nyní posíleným Kbelům 46:82, 51:85, 48:75, 50:94. S lepší střelbou by byl Děčín v sobotu ve hře.

A právě lepší střelba dovedla v neděli tým k prvnímu extraligovému vítězství!!! Písek je vždy silný a i bez své největší hvězdy nebezpečný soupeř. Opět studená první čtvrtina a založeno na průšvih (10:19), ovšem reakce hráčů přišla hned ve druhé části. Po pěti minutách vyrovnáno, poločas 26:24. Útočná třetí část (27:20 pro Děčín), v poslední potvrzený výkon 20:14 (prvních pět minut z ní 15:2!). Skvělý týmový výkon na obou stranách hřiště a parádní vítězství (73:58), které ukazuje cestu, jakým způsobem kluci musí extraligu hrát.

Starší minižáci v Křešicích jasně přehráli dalšího soupeře - Slovan Varnsdorf 90:38 a 77:27. V kvalifikačních utkáních o Národní finále uspěli i nejmladší minižáci - výhry 2:100 a 10:95 v Litoměřicích nad domácím Slavojem. Na zkušené byli kluci U10 v Teplicích. S trenérem Martinem Janouškem statečně vzdorovali o rok starším domácím 30:22 a 52:16.

Městské derby Severočeské ligy v příjemné kulise zažily týmy „Muži juniorka“ a „Muži Anderle“. Jednoznačně zkušenější hráči Juniorky nedali mladíkům šanci a vývoj i výsledek si pohlídali - 63:44.

V Liberci prohrál celek Radka Kroupy 83:64, podobně se (ne)dařilo A-týmu v Opavě. Nadstavba A1 Kooperativy NBL 91:77, čtvrtfinále Alpe Adria Cup 87:83, ale v součtu s domácím výsledkem (85:67) celková výhra Válečníků 168:154 a postup do TOP4 Evropské soutěže. „Ono to půjde, ne že ne.“ (Bosák, 2012).

(pro podrobnější údaje o jednotlivých zápasech klikněte na obrázek)