top of page

Výlety

Velmi dobrý přehled o místech v Děčíně a okolí, která byste měli navštívit, naleznete na

idecin.cz

Zámek Děčín

Zámek Děčín

Děčínský zámek patří mezi nejvýznamnější a také nejnavštěvovanější historické památky severních Čech. Tyčí se na skalním ostrohu nad soutokem řek Labe a Ploučnice a tvoří nádhernou dominantu našeho města. Nechte se i Vy okouzlit rozkvetlou Růžovou zahradou, projděte se komnatami, ve kterých se kdysi scházeli přední panovníci Evropy a kde koncertoval Fryderyk Chopin.

Oblastní muzeum s lapidáriem

Oblastní muzeum s lapidáriem

Děčínské muzeum začalo být budováno již v roce 1945 jako důležitá kulturní a osvětová instituce a středisko vlastivědné práce. V průběhu doby se ústav specializoval na dějiny labské plavby a získal v tomto oboru celorepublikový i mezinárodní význam (expozice o vývoji lodní dopravy na Labi). Po roce 1989 se děčínské muzeum začalo výrazněji zaměřovat také na historii regionu. Nabízí expozice věnované archeologickému výzkumu středověkého Děčína, gotickému sochařskému umění v regionu či ornitologickému obrazu Děčínska, ale také galerii a tématické i výtvarné výstavy.

Muzeum se zámeckou zbrojnicí

Muzeum se zámeckou zbrojnicí

V roce 1991, po odchodu sovětských okupačních vojsk z děčínského zámku, připadl objekt do vlastnictví města Děčína, které zahájilo jeho rozsáhlou rekonstrukci. Část jihovýchodního křídla s bývalou zámeckou zbrojnicí byla v roce 1998 upravena pro muzejní účely. Po roce 2002 byla otevřena Zámecká zbrojnice s ukázkami zbraní od pravěku po 2. světovou válku včetně několika exemplářů z původní thunské sbírky. V zámecké zbrojnici mohou návštěvníci kromě unikátních sbírkových předmětů obdivovat i původní výmalbu zdobící stěny místnosti.

Pastýřska stěna

Pastýřska stěna

Pastýřská stěna, strmá pískovcová skála vypínající se do výšky 160 m nad hladinu Labe s vyhlídkou a zážitkovou restaurací. Skalní masiv Pastýřské stěny je vedle Labe nejvýraznější přírodní dominantou uprostřed města. Díky této poloze, lesoparku a několika vyhlídkám je velmi oblíbeným vycházkovým cílem. Pastýřskou stěnu korunuje romantická budova v podobě hradní zříceniny (říká se jí „zámeček“ nebo „nebíčko“). Byla postavena městem Podmokly jako vyhlídková restaurace s terasami a věží. Objekt je od té doby stále v majetku města a svému účelu dodnes slouží.

Císařská vyhlídka

Císařská vyhlídka

Stoličná hora či také stolová hora Kvádrberk se tyčí nad Děčínem na pravé straně řeky Labe ve výšce 289 m n. m. Návštěvníkům dopřává nádherný výhled, zvláště na Děčín a do údolí Labe. Jako výletní místo má Kvádrberk dlouhou tradici. V roce 1879 u příležitosti stříbrné svatby Františka Josefa I. a jeho choti Alžběty, známější jako císařovna Sissi, zde byla vybudována Císařská vyhlídka, spolu s areálem s promenádou a lavičkami, k němuž později přibyl výletní hostinec. Rovněž byl na vyhlídkové plošině vztyčen obelisk.

Aquapark

Aquapark

Aquapark Děčín je jedním z nejmodernějších areálů s termální vodou v ČR, krytá část nabízí 25 m bazén, 3 tobogány, vodní hřib, divokou řeku, dnový rošt, dětskou říčku, restauraci a další. Dále pak wellness centrum - sauny, masáže, solárium, tělocvičnu a spinning. Letní část nabízí 50 m bazén, 25 m bazén, dětské atrakce, dětské brouzdaliště a nerezový bazén s parametry pro vodní pólo s potápěčskou jámou o maximální hloubce 6 m. Díky termální vodě je možno využívat bazén 25 m celoročně. Dále pak nabízí nové sportoviště - beachvoleyball, streetball, plážový fotbal, nohejbal, petanque.

Růžová zahrada

Růžová zahrada

Jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku je Růžová zahrada. Její kouzlo spočívá v kombinaci výjimečné barokní architektury a podmanivé krásy rozkvetlých růží.Název Růžová zahrada se rozšířil po roce 1881, kdy zde vzniklo jedno z nejznámějších rosarií v habsburské monarchii.

ZOO

ZOO

Zoo Děčín je návštěvníky hodnocena jako jedna z nejhezčích zoologických zahrad v Čechách. Zakladatelé pro ni v roce 1949 vybrali krásné místo v příjemném prostředí lesoparku na Pastýřské stěně - nedaleko vyhlídky, z níž je nádherný výhled na protilehlý děčínský zámek a řeku Labe. Zoo Děčín chová přibližně 400 zvířat ve více než 150 druzích. Zaměřuje se na chov vzácných a málo známých druhů zvířat. Jako jediná v ČR chová medvědy grizzly.

Informační centrum knihovna

Informační centrum knihovna

Informační centrum se nachází v moderní budově městské knihovny, která byla postavena v roce 2012. Informační centrum poskytuje turistické informace, nabízí propagační materiály, zajišťuje prodej vstupenek na kulturní akce přes portál www.vstupenkadecin.cz, zajišťuje průvodcovskou činnost, prodává drobné dárkové předměty. V informačním centru je možné zakoupit drobné občerstvení, dortíky i zmrzlinu a posedět u šálku dobré kávy na břehu Labe.

Pravčická brána

Pravčická brána

Pravčická brána, největší pískovcová skalní brána na světě, je nejznámějším a nejobdivovanějším přírodním útvarem, který si při návštěvě Českého Švýcarska nemůžete nechat ujít. Její úctyhodné rozměry (rozpětí oblouku u dna 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány 21 m nad jejím dnem) se vám při pohledu zblízka budou zdát ještě větší. Přístupné skalní vyhlídky v bezprostředním okolí nabízí krásný pohled nejen na bránu samotnou, ale i na další dominanty Českého a Saského Švýcarska.

Soutěsky Hřensko

Soutěsky Hřensko

Tato nezapomenutelná přírodní scenérie pojmenovaná po knížeti Edmundu Clary-Aldringenovi se nachází na dolním toku řeky Kamenice. Tento skalnatý kaňon tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do výšky 50 až 150 metrů. V úseku, kde skály padají přímo do vody, nahrazuje cestu plavba na člunech. Část rokle je přístupná pouze jízdou na pramicích, jejichž provoz byl zahájen roku 1890. Přístup do soutěsek z horního okraje Hřenska je pěšinou zprvu po levém, pak po pravém břehu Kamenice pod skalními převisy se třemi tunely ke splavu, nad nímž je dolní přístaviště člunů.

ale i přesto vám zde nabízíme pár našich typů:

bottom of page